fbpx

Noc Świętojańska

Wroclove / 19 czerwca 2024

Tradycyjne w naszej kulturze przywitanie lata, czyli najkrótsza noc w roku przypadająca na noc z 20 na 21 czerwca znana jest pod różnymi nazwami. Prócz nocy świętojańskiej, czyli Wigilii św. Jana często nazywane jest Nocą Kupały lub Sobótką. Według tradycji i zwyczajów dawnych Słowian wszystkie obchody związane z wodą i ogniem tej nocy miały przynosić pomyślność i szczęście na kolejny rok.
Dziś obchody nocy świętojańskiej mają zupełnie inny wymiar i polegają na dobrej zabawie oraz świętowaniu nadejścia lata. Niektóre ze zwyczajów jednak przetrwały i dlatego wiele panien tej nocy rzuca na wodę wianki z nadzieją, że jakiś kawaler go wyłowi. Drugą ważną częścią tej nocy jest rozpalanie ognia i również ten zwyczaj dziś przejawia się w świętowaniu nocy świętojańskiej przy ogromnych ogniskach.

Jeśli jesteście fanami tradycji naszych przodków, lub po prostu szukacie w ten weekend dobrej zabawy to przedstawiamy kilka propozycji jak można świętować Noc Kupały we Wrocławiu i okolicach.

  1. Obchody Nocy Kupały na Jarmarku Świętojańskim na wrocławskim rynku.
    Przepiękna architektura Jarmarku, bogactwo kwiatów i charakterystyczne dla Dolnego Śląska bogactwo kulturowe dostępne codziennie od 24 maja do końca czerwca.
  1. Leśnicka Noc Świętojańska.
    22 czerwca w okolicy Parku Leśnickiego i bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bystrzycy będzie można świętować najkrótszą noc w roku pod szyldem tegorocznej edycji czyli czterech żywiołów. Leśnicka Noc Świętojańska oferuje piknik śniadaniowy, spływ kajakowy, grę terenową, animacje dla dzieci, warsztaty, koncerty oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Dodatkową atrakcją będzie wspólne plecenie wianków i puszczanie ich na wodę.
  2. Magiczna Noc Kupały: Silent Disco & LED show.
    Na przystanku Rondo w dniu 21.06 odbędzie się silent disco i LED show, imprezę uświetni trzech wspaniałych dj’ów. O północy odbędzie się pokaz LED.
  3. „Słowiański świat Kajka i Kokosza”
    Kajko i Kokosz czyli dwóch słowiańskich wojowników przedstawi widzom, nie tylko tym najmłodszym, słowiański świat legend. W Centrum Historii Zajezdnia w formie scenograficznej wystawy interaktywnej wprowadzi widzów w słowiański klimat.
  1. Noc Kupały 2024 w Kopalni.
    Kopalnia Wrocław zaprasza na Oficjalne Otwarcie Wakacji. W sobotę organizatorzy oferują: zabawę do rana z DJ, warsztaty z plecenia wianków, stoiska lokalnych wystawców, konkursy, rzucanie wianków do wody, pokaz ogni oraz rozpalenie 10 metrowego ogniska. W niedzielę natomiast odbędą się zajęcia ZUMBY, zawody w kajakach, na deskach SUP oraz siatkówce plażowej.
  2. Noc Kupały na Ślęży.
    Gdzie najlepiej świętować Sobótkę jeśli nie w Sobótce lub na Ślęży? Dlatego też obchody na Ślęży będą trwać aż 3 dni i 3 noce. Dzięki temu trzydniowemu świętu można świętować zarówno w wolny od pracy weekend ale również w najkrótszą noc w roku czyli z 20 na 21 czerwca. Poniżej przedstawiam plan imprezy ze strony organizatorów:

21.06 / CZWARTEK / polana szczytowa Ślęża
Obrzęd ma charakter zamknięty dla osób postronnych, zapraszamy Ślężańskich Rodzimowierców i przyjaciół, prosimy uprzednio o zgłoszenie uczestnictwa oraz zapytania o miejsce obrzędowe u prowadzącego.
Wspólna (otwarta) biesiada na polanie szczytowej.
Obrzęd poprowadzi Leszy Darko (Ślężańscy rodzimowiercy) darek.leszy@gmail.com

22.06 / PIĄTEK / obrzęd na polanie szczytowej Ślęży
Obrzęd otwarty dla wszystkich. Wspólną inicjatywą, szanując tradycję miru świątecznego zapraszamy wszystkie grupy rodzimowiercze, osoby niezrzeszone i sympatyków na Ślężę!
Obrzęd poprowadzi: Katarzyna Iga Grochowska (wołchwyni, Rodzimy Kościół Polski) oraz Leszy Darko (żerca Ślężańscy rodzimowiercy)
Spotykamy się o godzinie 18.00 na polanie szczytowej, gdzie przedstawione zostaną szczegóły.

23.06 / SOBOTA / obrzęd na Przełęczy Tąpadła
Obrzęd otwarty dla wszystkich.
12:00- zbiórka na Przełęczy Tąpadła
12:00-13:00- przygotowanie miejsca do obchodów (zebranie drzewa, ułożenie ognisk, postawienie ozdób).
13:00-15:00 igrzyska słowiańskie
15:00- wymarsz na szczyt
16:00- oddanie czci Słońcu, zostawienie ofiar pod figurą kultową.
16:15- złożenie ofiar pod posągiem Peruna. Zaczerpnięcie wody ze świętego źródła.
16:30- wymarsz na Przełęcz Tąpadła.
17:30- dotarcie do Przełęczy.
18:00- rozpoczęcie obrzędu
Obrzęd poprowadzi Gniewomir Gizka

Paulina